Perşembe, Haziran 27, 2013

Gezi Turnuvası - 3.Maç - Zagor vs Antalyalı Otoparkçı Polisler

Sıcak gündem sebebiyle diğer onlarca rakibinin önüne geçerek 3.maçta Zagor’un karşısına çıkmaya hak kazanmışlardır.  Hem de hep İstanbul'dan rakip çıkartıyorsunuz, torpil mi var yoksa şüphelerini dağıtmak için bu seferki rakiplerimi Antalya'dan. Başbakanımızın  “polis destan yazdı”, “polis hukuk dışına çıkmamıştır” sözleri ile, Ethem Sarısülük’ü öldüren polisin serbest bırakılması ile  yaptıkları tüm zorbalıklar resmi ve gayrı resmi olarak affedilen bir teşkilattan önümüzdeki günlerde daha da korkunç örnekler bekliyoruz hiç istemesek de.
 
Paralel Ekip Çalışması
 "Sıradan faşizm" diye bir kavram var. Hayatı anlatmaya çok yardımcı olduğundan sık kullanıyorum. Bu kavram için kabaca artık yadırgamadığımız ve doğal karşıladığımız faşizm diyebiliriz. Faşizm’in günümüzdeki en büyük düşmanı aslında insanları izleyebilmek için kendi eliyle yarattığı, Big Brother ile teorisini şekillendirdiği günümüzde hemen herkesin elinde olan çok sıradan bir cihaz olan kamera. Büyük şehirlerde, göz önündeki olaylarda yaşanan polis zorbalığını hepimiz görüyoruz. Videolarını seyrettiğimiz bu olaylara göz önünde olduklarından dolayı en kontrollü polis müdahaleleri diyebiliriz. Bir de göz önünde olmayan polis şiddeti var ki anlatmaya yürek dayanmaz. Sıradan faşizm kameralara yansımayan faşizmdir. “Polis öğrencileri dövmüş”, sözüne , “amaan  kimse durup dururken birini dövmez, kimbilir ne yapmışlardır” diyebilmektir.

Garaj ambiansında Figh Club Havası
 Antalya’daki, bir otoparkta kıstırdıkları üç gençten ikisini feci bir şekilde döven polisler bunların en masum örnekleri. Performanslarının tamamını buradan izleyebilirsiniz. Maalesef yerini bilmedikleri kameralar yüzünden, soruşturma açıldı ve  birkaç tanesi görev yerini değiştirmek zorunda kalacak. Çok uzak bir semte gönderilirse belki evinden bile taşınabilir. Düşünün nakliyat şirketi bul, eşyaları kolile, boya badana… Zulmü görüyor musunuz? Kamerasız bir köşe bucak yok mu bu memlekette? 

Gelelim maça:

İlk Tahmin: Kaskları bile yok. Göbekli taşra polisinin işi zor. 
Olasılıklar: Karşılaşma polisleri motive etmek için gene aynı otoparkta düzenlenir. 10 adet polis, ellerindeki joplarla Zagor’un karşısına dikilirler. Gongun sesi ile hep birlikte “alla halla” nidaları ile Zagor'u çembere alıp, Zagor’un üzerine çullanırlar. Bir curcuna olur. Polislerin oluşturduğu çember bir polisin sırtüstü uçarak Otopark duvarında patlaması ile bozulur. Haydaa. Bu seferki rakip öğrenciler gibi bir şey yapmadan durmuyor, karşılık veriyordur. Polisler bu direnişe içgüdüsel olarak şaşırır ve iyice öfkelenirler. Zagor karşındaki polis’in çevik kuvvet gibi kasklı, korumalı değil, gömlekli pantullu, çüklü taşaklı sıradan taşra polisi olduğundan yumruklarını normal mod’a getirir. Tabi ki direkt çenesine yumruk yiyen bir polis bir daha ayağa kalkamaz. Zagor etrafındaki polislerden üç beş jop yese de kolaylıkla polisleri ayıklar teker teker.  Baltasını çıkarmasına gerek bile kalmamıştır. En sona özellikle amir kılıklı gözüken yaşlı polisi bırakır. Polis heyecanlanmıştır. “

-Benim düğmem altı aydan başlıyor biliyor musun” diye bağırır. 
-Düğmeni koparmayacağım merak etme
-Nasıl koparmıycan, herkesi paramparça yaptın, senin hayatın kaydı zaten merak etme hiç
-Burada dürüst bir şekilde bir karşılaşma yapıyoruz amir efendi; hem siz savunmasız öğrencileri delicesine joplamışken bu yediğiniz sopa çok az size.
-O öğrenciler polise taş attılar bir kere. Anarşik komünüs olmasınlar diye en doğrusunu yaptık, derslerini aldılar.
-Tamam işte ders alma sırası şimdi sizde. Aha bu biiir,  diyerek ilk tokadı aşkeder amir bey’e zagor.

Polis suçluları ya da şüphelileri sadece yakalar ve mahkemeye sevk eder, onlara ders veremez.

-Bu ikiii. (elinin tersiyle soldan sağa bir tokat patlatır)

Savunmasız birine dayak atmak, işkence yapmak Türkiye'de ve tüm dünyada suçtur.”

-Aha bu da üüüç (çene altı, aparküt tabir edilen yumruk ile amirimiz uçuşa geçer, duvarın dibine un çuvalı gibi yığılır.)

Kanunsuz bir emri yerine getirmek de suçtur.
 Ders yarım kalır…

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Zagor'un Sözü Bu, her cuma yenileniyor eskisi gibi, negzel :)

Kral TV de satıldı ama, gene de bi altyazı geçer, eski günlerin hatırına belki :)

Sıtkı Sıyrıl dedi ki...

Rakipler çok. Haftada bir yetmiyor. En az üç diyoruz, başbakana uyarak.