Pazar, Mayıs 13, 2007

Zagor'un Kadınları...

Neler demediler ki? “O tek göz oda kulübede neler çeviriyorlar kim bilir?” mi demediler? Çiko ile aralarında münasebetsiz ilişkiler mi kurmadılar. Zagor’a, strec pantolonundaki yamayı da vurgulayarak gay göndermeleri mi yapmadılar... Kahramanımız Zagor bu söylentileri çıkaranların seviyesine inecek, bu nahoş söylentileri tekzip edecek tıynette biri değil zaten ancak gerçekleri de biri yazmalı.

Zagor’un taş gibi bir kanun kaçağı olan Blondie’yi atın üzerinde kucağına oturtup hoplata hoplata götürürken de söylediği gibi kendisi taştan yapılmamıştır. Onun da coşan hormonları, salgıladığı testosteronu ve nihayetinde düzenli olmasa da cinsel bir hayatı vardır. Zagor’un hayatı daima şiddetin gölgesinde olduğundan bu cinsel kimlik doğal olarak çok sık ortaya çıkmamış ve Zagor’un cinsel kimliği hakkında böyle yakışıksız söylemler oluşa gelmiştir. Zagor’a “hocam kamışa su yürüyor mu?” diye sorsanız sizi kaale bile almayacak, aksini kanıtlamayı asla düşünmeyecek, gene maceralarının peşine düşecektir. Ancak biz Zagor’un alçakgönüllüğüne sahip olmadığımızdan bu açıklamaları yapabiliriz: Evet sevgili okuyucular, tüm dost ve düşmanlar, sayın kaymakam, Zagor’un kamışına su yürümektedir. Zagor çift vurup tek saymaktadır, Zagor malabadi yapmaktadır, Zagor mercimeği fırına vermektedir, Zagor n’apar oğlum adamı…

Frida Lang
Zagor’un kadınlarını en önemlisinden başlayarak sıralarsak ilk sırayı elbette, ilk olarak kaybolan nişanlısını aramak için karşılaştıkları Avusturyalı aristokrat Frida Lang alacaktır. İlk gördüğünde Zagor’a abayı yakan Frida, başka bir maceralarında Zagor’la mercimeği fırına vermiş, Zagor’la beraber yatarak bir gece geçirmiş üstüne üstlük Zagor’un da bir an aklını başından almış, neredeyse Zagor’u evliliğe ikna edip hepimizi korkutmuştur. Neyse ki Zagor bu durumdan son anda da olsa kaçarak kurtulmuştur ancak Frida daima aklının bir köşesinde sevdiği kadın olarak durmakta, rakıyı fazla kaçırıp sarhoş olduğunda “Fridaaaoo” diye ünlemekte, Darkwood’daki kulübenin etrafındaki cümle mahlukatı uykusundan etmektedir.

Gambit
İlk sıraya Frida’yı koymak kolay ancak ikinci sırada adaylar çoğalmakta. Buradaki hiyerarşiyi çok önemsemeden gidersek, Gambit, Zagor’un, karşılaştıklarında, tabiri caizse yalamadan geçmediği bir karakterdir. Zagor, Seksapel bir kişiliği olan Gambit’in mesleği olan kumarbazlığı her ne kadar onaylamasa da Gambit’i daima sever. Gambit’in kumarbazlığını suistimal ederek, öpmecesine, soyunmacasına gibi masum isteklerle poker oynayıp, bilerek yenilerek keyfine bakar.

Virginia
Virginia, Zagor’un pek çok macerasında gözüken, Zagor’un yakın dostlarında Kaptan Fisleg’in kızıdır. Virginia, Zagor ile ailecek görüştüklerinden daima Zagor’a yakın olmuş; bu yakınlık kah plotonik kah sübyani, kah aşk şeklinde kendini göstermiştir. Zagor Kaptan Fisleg’den çekinip Virginia’yı resmen götürmese de birbirleri ile geçirdikleri yalnız saatler, sarılmalar, masum öpücükler vesilesi ileVirginia Zagor’un kırıklarından biri olma şerefine erişmiştir. Ayrıca Amerika’da okul okuması ve zekası ile, Zagor’un kahramanlık rolünü gören ve bu olaya entelektüel açıdan bakıp sorgulayabilen Zagor hakkında neredeyse kitap yazabilecek kadar dolu olan Virginia Zagor’un en zeki sevgililerinden biridir.

Elettra Warton
Elletra, Zagor’un bir macerasında, çok zengin olan bay Warton’u bir maden göçüğünden kurtarmaya çalışmış ancak başaramamış bu vesile ile bayan Warton ile tanışmıştır. Bayan Warton’un tek kızı olan Elettra Zagor ile ilk tanıştıklarında 9-10 yaşlarında bir kız iken, yıllar sonra tekrar karşılaştıklarında adeta taş kesilmiş, Zagor’un aklını başından almış, Zagor’un hatunları listesine bu şekilde bir giriş yapmıştır. Şu ana kadar önemli bir aktivitelerini göremesek de yüksek potansiyeli ile bu listeye girmeye hak kazanmıştır.

Marie Laveau
Gerçek bir kişiden uyarlanan Marie, çizgi romanda da aynı gerçek hayattaki gibi bir vudu kraliçesini canlandırmış, Zagor’un edelelerine kafayı takmış, onu prensi yapmak için Zagor’u bir müddet yaşayan ölü haline getirecek kadar saplantılı siyahi bir afettir. Her ne kadar Zagor bu ilişkiye bilinçli olarak girmese de, Marie Zagor’u kendine köle etmiş, kim bilir çizgi roman’a yansımayan saatlerde Zagor ile ne fanteziler gerçekleştirmiştir. Bu haliyle hileli de olsa Zagor’un hayatına giren kadınlardan sayılır.

Margie Coleman
Arkeolog Coleman’ın sarışın kızı olan Margie, şirin bir karşı cins olarak Kandrax’lı bir macerada Zagor’un karşısına çıkmış, ilişkileri Kandrax’ın Margie’ye yönelik tehditleri sebebiyle koruma içgüdüsü ile başlayıp, farklı içgüdülerle sürmüş, götü başı açıkta dalyan gibi kızılderililerden bunalan Zagor’un maceraya daha bir konsantre olmasını sağlamış ve etraftaki testosteron oranını düşürmesini bilmiştir. Macera sonunda ateşli öpücüklerle ödüllendirilen Zagor bir kırık kalp de ha bu diyarda bırakarak yoluna devam etmiştir.

Netice itibariyle Zagor, aşk hayatında çeşitliliğe önem vermiş, uzun süreli ilişkilerin nasıl kolayca tükendiğini bildiğinden kısa ama vurucu ilişkilerle daima özgür bir cinsel kimlik sergilemiş, kimseye bağlanmamış, motto olarak “Seversen z.kilirsin, z.kersen sevilirsin”i benimsemiş, arasıra Frida’nın adını sayıklasa da hiçbir zaman dönüp arkasına bakmamıştır.

18 yorum:

Ramzy dedi ki...

Elettra Warton'un listeye girecek kapasitede olduğunu düşünmüyorum. Zira Doğan Egmonttaki o maceranın sonu da bunu doğruluyor sanki. : )
Bu arada size bir sorum olacak. Marie Laveau'yu gösteren çizimler hangi maceradaydı yahu? Ben öyle değişik Zagor çizimi görmedim.

sıtkı sıyrıl dedi ki...

Merhaba,
Elletra Warton'un listeye girme sebebi, nerde okuduğunu hatırlamadığım bir bilgiye göre, İtalya'da yayınlanan maceralardan birinde ikisinden söz edilmesidir. Hatta gelecekte geçen bu macerada evleniyorlarmış gibi bir takım şeyleri hayal meyal hatırlıyorum. Bu bilgi asılsız ise bu listeye torpille girdiğini söyleyebiliriz :)

Marie Laveau ise AD yayıncılıkdan yayınlanan 12-13 numaralı "Yaşayan Ölüler Gölü" macerasında geçiyor. Söylemeden geçemeyeceğim, Çizeri Mauro Laurenti en favoru çizerimdir. http://www.maurolaurenti.it/

sıtkı sıyrıl dedi ki...

Hmm, üstteki yorumda, Elletra ile Margie Coleman'ı karıştırmışım. Nerden duyduğumu bilmediği bilgiler Margie hakkında. Elletra sadece Zagor'a duyduğu platonik aşkı ile listeye giriyor. Hem örnek karelerde de görüleceği gibi, çiftlikten adamlar gelmese Zagor Margie'ye yumuldu yumulacak.

Adsız dedi ki...

"götü başı açıkta dalyan gibi kızılderililerden bunalan Zagor..." hah haaaa. Süper komik :) Çok yaşa dostum, blogunu ilgiyle izliyoruz.

Ramzy dedi ki...

Yaşayan Ölüler Gölü macerasını okumuştum. Ama yıllar önce olduğu için çok az hatırlıyorum. : )Laurenti herhalde Zagor'u en ayrıntılı çizen insan resimlerden anlayacağımız üzere... Bir de o macerada Gambit vardı değil mi...

sıtkı sıyrıl dedi ki...

Laurenti Zagor'u en karizmatik çizen çizer bence. Fumettilerdeki nispeten basit çizgileri , grafik romana yaklaştırdığı için ben çok önemsiyorum. Çizse de okusak.

Ayrıca, o macerada Gambit'de vardı evet.

Bu yazıdaki Virginia da, Gambit de, Marie Laveau da Laurenti çizimi.

Ramzy dedi ki...

Bonelli Chiarolla için: "Zagor çizerlerinin arasında en beğendiklerimin başında geliyor" demiş. :D Ne dersiniz bu görüşe?

sıtkı sıyrıl dedi ki...

Chiarolla iyi bir çizer. Laurenti'den sonra 2. ya da 3. sırayı alabilir benim listemde. Zagor'u en genç haliyle o çiziyor sanırım. Bonelli'den torpili de varmış hem. Daha çok Martin Mystere macerası çizmiş sanırım.

Ramzy dedi ki...

Dış çevreyi ve diğer karakterleri çok iyi çiziyor olabilir. Ama önemli olan bizzat Zagor'un çizimidir ki, O'nun da en kötü yaptığı şey bu.

Adsız dedi ki...

aybaşlarının vazgeçilmezi zagor un sözü bu,ve yine yerinde bir dosya açılmış,kadınlar...
zagor a tavsiyelerim olacak bir seveni olarak,blondie tam bir salak sarışın,neden?
-inan bana bende taştan yapılmadım
-belli oluyor çok güçlü bir vücuda sahipsin
kızımız tam bir saksağan,dinlemiyor bile,tabi bunda zagorun arkasında takozlamasının payı büyük
gelelim virginia ya,sanırım virgin bir kişi,bilemem,elletra ise elletecek gibi değil ama gambit tam bir arzu şelalesi diyerek blog un kalitesiyle yorumlar arasında zıt bir sinerji yaratmak istemezdim,zagor işini bilir diyerek bitireyim,teşekkürler...

tomrukcan dedi ki...

Selam
Marie Laveau ile asıl maceraları, sanırsam, daha sonraki sayılarda "songay krallğı" macerasında geçiyordu. Zagor orda eski dostu Andreww Cain ile de karşılaşıyordu.

nilgün dedi ki...

Zagor'dan Betsy Lou diye bir isim kalmış aklımda. Bu isimde bir kadın var mıydı? Yanlış mı hatırlıyorum?

Sıtkı Sıyrıl dedi ki...

Betsy Lou'yu ilk defa duyuyorum. Zagor ile duygusal bir ilişkiye giren böyle bir kadın olmadığını söyleyebiliriz. Maceraların birinde geçen bir figüran ise bilemem...

Romans dedi ki...

Bayanlar ve Baylar, Güldürmeyin beni! Betsy Lou bir lokomatifin adı değil mi? Çiko da Betsy Lou adını ilk işittiğinde, mühendisin karısı zannetmişti. Hatırlasanıza, Blue Sky Railway, Mühendis Robson'un Mavi Gökyüzü adını verdiği projesi:)

Sıtkı Sıyrıl dedi ki...

Romans beni korkutuyorsun :)

tomrukcan dedi ki...

Sıtkı hocam, "Çiko'nun kadınları" konusunda da sizden bir yazı bekliyoruz :)) Çiko'nun bahtına neden kabilenin en çirkin kızı düşüyor her zaman, neden Zagor hep aslan payını alıyor, bu konuda yetkililerden bir açıklama bekliyoruz :)))

Sıtkı Sıyrıl dedi ki...

"Çiko'nun kadınları" şahane konu. iştişareye yatıyorum. Selamlar :)

Hayal Kahvem dedi ki...

Selam Sıtkı Sıyrıl,
İzmit'te bir çizgi roman kitapçısı açılmış. Sülalemin bütün bıyıklıları adına... Hem de çocukluğumun geçtiği mahallede. Şahane valla:)

32 si tekmili birden Zagor maceraları seti satın aldım. Vudu İntikamı ve Yaşayan Ölüler Gölü adlı maceralarını okumaya başladım ki o ne? Gambit ve Marie Laveau yok mu aynı maceralarda birlikte:)
Üstelik birbirlerini kıskanıyorlar.
Çok güzel maceralar... Okumaya devam... Devam edecek:)

Binlerce kasırga aşkına Sıtkı Hocam. Sizin yazılar Zagor'un Sözü bu bloğuna ne zaman gelecek? Bir küçük yazınızı bari Drunky Duck ile göndersenize:)